Veleúspěšné divadlo Semafor vstupovalo v napjaté atmosféře září roku 1968 do desáté sezóny. Při té příležitosti vznikl rozhovor s jeho duchovními otci, jímž připomínáme 85. narozeniny divadelníka, hudebníka, textaře i spisovatele, zkrátka renesančního umělce Jiřího Suchého (1968). Režie F. Filip
Život a tvorba letošního jubilanta Jiřího Suchého jsou neodmyslitelně spjaty s legendárním Divadlem Semafor (zkratka SEdm MAlých FORem), které založil společně s Jiřím Šlitrem v roce 1959 jako alternativu oficiálních scén. Brzy se stalo především díky svému hudebnímu charakteru velice populární a na lístky se stála fronta „přes noc“. Ze zpěváků, kteří prošli jevištěm Semaforu se okamžitě staly hvězdy (K. Gott, W. Matuška, E. Pilarová, H. Hegerová) a z jejich písniček „šlágry“.
Na podzim roku 1968 slavilo Divadlo Semafor deset let od svého založení. Bohužel předtím přišel srpen 1968 a invaze vojsk Varšavské smlouvy. Reportér Ladislav Daneš navštívil o měsíc později oba protagonisty a vyzpovídal je. Zdálo se, že v situaci plné nejistoty bude jejich divadlo útočištěm, v němž vše zůstává při starém a kde není prostor pro zahořklost. Nikdo z nich netušil, že za pár měsíců zemře Jiří Šlitr a že divadlo bude mít téměř likvidační politické problémy. Jiří Suchý jako signatář hned několika protirežimních výzev ztratil postavení ředitele, velkou část prostoru pro vlastní tvorbu i kontrolu nad dramaturgií. V roce 1980 Semafor nakonec přišel i o svoji samostatnost.
Ani po roce 1989 nebylo pro Jiřího Suchého jednoduché udržet divadlo Semafor nad vodou a scéna musela několikrát měnit své působiště. Až v roce 2005 se trvale usídlila v Dejvicích a těší se i díky neustálému oživování původních forem přízni publika několika generací. Za své dosavadní přínosy české kultuře nejen na poli divadla obdržel Jiří Suchý čestný doktorát na JAMU či Cenu Jaroslava Seiferta a v roce 2013 se stal laureátem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka.

Detail tv pořadu: Jak se máte, co děláte?

Tento pořad běžel v televizi ČT Art. Více informací viz odkaz výše nebo v tv programu.

Podobné pořady