Reportérka čínské televize hovoří v unikátním pořadu s odsouzenými k trestu smrti krátce před jejich odchodem z tohoto světa. Čínský dokument.V Číně se i v dnešní době odsouzení popravují. Trest smrti je možné vynést za pětapadesát zločinů, od úkladné vraždy až po pašování zboží. Žádné oficiální statistiky se nezveřejňují, podle odhadů odborníků se však každý rok vykoná v této zemi několik tisíc poprav.
Skutečnost, že pachatele těžkých zločinů popravuje, Čína nikdy neskrývala. Spíše naopak. Už více než 2000 let se tamní obyvatelstvo zblízka seznamuje s vážnými důsledky, které postihnou ty, kteří překročí zákony. V Číně to považují za vhodný nástroj k udržení pořádku.
V minulosti byli zločinci vystavováni na veřejnosti s velkými cedulemi na zádech, na kterých byla popsána jejich provinění. To se děje i dnes. Vedle toho se ale začaly používat mnohem modernější prostředky. V provincii Henan se například v televizi vysílá unikátní cyklus nazvaný ‘Rozhovory před popravou’, jenž pravidelně patří mezi nejsledovanější pořady. Se zločinci, odsouzenými k trestu smrti, krátce před vykonáním rozsudku hovoří novinářka Yu Dingová.

Detail tv pořadu: Rozhovory před popravou

Podobné pořady