Tajemství smrti slavného astronoma. Dánský dokument
Tycho Brahe sice pocházel ze šlechtické rodiny, ale v Dánsku se šlechtických přídomků (“de”) neužívalo. Vlastním jménem byl Tyge Brahe, ovšem podle dobového úzu (a také proto, že většinu svých prací napsal v latině a jen menšinu v dánštině a němčině) se používá latinizované formy jeho jména, tj. Tycho.
13. října 1601 večeřel Tycho Brahe se svým dobrým přítelem Petrem Vokem z Rožmberka. Během večeře, s hojností vína, nedovolila Tychonovi jeho přílišná zdvořilost odejít od stolu (na toaletu), aby si ulevil. Je zoufalý – a když dorazí domů, už je nemocný… Umírá o jedenáct dní později, a čtyři sta let lidé spekulují o tom, co bylo skutečnou příčinou jeho smrti. Nyní, 400 let po smrti Tychona Brahe mezinárodní výzkumný tým, vedený dánským archeologem Jensem Vellevem, dostal povolení otevřít hrob v Praze, aby s jistotou určil, co zabilo Tychona Brahe. J. Vellev prozkoumal vše, co má nějakou souvislost s Tychonem Brahe: jeho poznámky, deníky a vědecké články. Tímto projektem žil celá léta a doslova pro něj dýchal.
Tycho Brahe založil moderní astronomii a byl světově proslulý již za svého života. V mládí žil v Dánsku pod záštitou samotného krále: dvůr byl na něj hrdý a poskytoval mu zdroje, které potřeboval. Bylo mu pouhých 29 let, když mu král daroval malý ostrov Hven mezi územím Skáne a ostrovem Sjalland. Dánský král Frederik II. mladého vědce velmi štědře podporoval, aby mu umožnil provádět jeho rozsáhlé studie. V roce 1572 Tycho objevil novou hvězdu – Stella Nova – a následujícího roku se oženil s láskou svého života, venkovskou dívkou jménem Kristine. Začal se stavbou Uraniborgu – malého zámečku na nejvyšším místě ostrova. Jednalo se o kombinaci observatoře a obydlí. O několik let později postavil Stjerneborg, samostatnou, zčásti podzemní, observatoř. Tyto dvě budovy tvořily unikátní výzkumné centrum, které mělo dokonce již tehdy mezinárodní věhlas. Ale koncem šestnáctého století vrcholily snahy o ovlivnění světovéh Širokoúhlé Titulky

Detail tv pořadu: Tycho Brahe

Tento pořad běžel v televizi ČT 2. Více informací viz odkaz výše nebo v tv programu.

Podobné pořady